Wyspa kuchenna – czy warto ją mieć?

Na wielu naszych realizacjach, a także w katalogach i magazynach wnętrzarskich widać kuchnię z wyspą. Jest to dodatkowe miejsce do gotowania, przyrządzania czy podawania potraw. Po prostu duża szafka kuchenna z blatem.

Wyspa z funkcją gotowania jest większa niż standardowa, ponieważ oprócz kuchenki czy płyty grzewczej trzeba zmieścić odpowiedniej wielkości blat do przygotowania posiłku przed gotowaniem.

Warto zorganizować sobie wszystkie podstawowe naczynia, sztućce i przyprawy na wyspie, aby nie trzeba było daleko po nie sięgać.

Wyspa z funkcją zmywania jest wewnątrz dość zabudowana, ponieważ potrzebujemy tu umieścić zlewozmywak wraz z baterią i orurowaniem. Warto wtedy też pod blatem umieścić zmywarkę i mamy strefę zmywania w jednym, dobrze dostępnym miejscu.

Wyspa w kuchni otwartej jest łącznikiem pomiędzy kuchnią a salonem czy jadalnią, więc ważne, aby pasowała do obu tych stref.

Gdybyśmy chcieli wybudować wyspę w kuchni zamkniętej, można otrzymać ładny efekt wizualny oraz możliwość swobodnego poruszania się po kuchni tylko pod warunkiem, gdy dysponujemy wystarczająco dużą powierzchnię kuchni.

Półwysep w kuchni to szafka z dodatkowym blatem dostawionym do jednego z boków szafek. Nadaje się dla pomieszczeń nieco mniejszych, tam, gdzie taki dodatkowy blat byłby niezbędny.  Należy zachować przejście nie węższe od 120cm, aby dwie przechodzące osoby mogły się swobodnie minąć.

O tym, jakie wymagane są  minimalne wymiary pomieszczenia na kuchnię z wyspą czy półwyspem porozmawiaj z naszym projektantem Kuchnie Kocur.

A poniżej garść przykładowych realizacji kuchni – dla inspiracji i lepszego wyobrażenia możliwości, jakie daje wyspa czy półwysep w zabudowie.